الگوهای هارمونیک

شناخت الگوهای هارمونیک توانایی اصلی و اولیه ای است که هر معامله گر باید از آن برخوردار باشد. شناخت و فراگیری این الگو نیاز به تمرینات فراوان دارد. در واقع شناخت این الگوها به فرد کمک میکند به تغییرات بازار به خوبی واکنش نشان دهند.

معامله گران باید توانایی تشخیص الگو و خصوصیات آن را داشته باشند. این توانایی به معامله گران کمک می کند تا به طیف وسیعی از شرایط بتوانند واکنش نشان دهند. آشنایی با این الگو و مشخص شدن نقاط کلیدی، به معامله گران کمک بسیار زیادی خواهد کرد. آشنایی با این الگوها، می تواند به پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال از جمله وب مانی و پرفکت مانی کمک فراوان کند.

تاریخچه الگوهای هارمونیک

مفهوم الگوهای هارمونیک توسط اچ. ام گارتلی در سال ۱۹۳۲ ابداع شد. گارتلی در کتابی با نام سود در بازار سهم، به الگویی با نام الگوی ۵ نقطه ای، اشاره کرده است. لری پسوانتو با  استفاده از نسبت های فیبوناچی این الگو را بهبود بخشید. نویسندگان دیگری بر روی این الگو کار کردند اما بهترین آنها، توسط اسکات کارنی انجام شد. این فرد الگوهای دیگر مانند crab، Bat ،shark و … را اختراع کرده است.

 

اساس کار الگوی های هارمونیک

تئوری اصلی الگوهای هارمونیک مبتنی بر حرکت قیمت / زمان است که به روابط نسبت فیبوناچی و تقارن آن در بازارها پایبند است. الگوهای هارمونیک با استفاده از توالی های فیبوناچی، ساختارهای الگوی هندسی را ایجاد می کنند. این الگو در هر بازار و با هر نمودار زمانی به خوبی کار می کند. 

 

الگوهای هارمونیک

چند نمونه از الگوهای هارمونیک

الگوی گارتلی

 • الگوی گارتلی توسط ۵ نقطه محوری اصلی تعریف می شود.
 • شکل کلی نمودار شبیه به حرف M است.
 • تمام نوسانات بهم پیوسته و با نسبت فیبوناچی مرتبط هستند.

الگوی پروانه

 • شکل کلی نمودار شبیه به حرف W است.
 • در این نمودار نیز، ۵ نقطه، نقاط محوری و اصلی نمودار هستند.
 • این الگو شبیه به الگوی گارتلی است.

اعداد فیبوناچی

هر مبحثی که در الگوهای هارمونیک مطرح می شود، شامل شماره های فیبوناچی نیز هست. این اعداد در جهان گسترده هستند و توسط لئوناردو فیبوناچی به دنیا معرفی شده اند. در واقع این اعداد دنباله ای از اعداد هستند که در آن هر عدد، جمع دو عدد قبلی است.

سری اعداد فیب یا فیبوناچی به شرح زیر است.

….،۱،۲،۳،۵،۸،۱۳،۲۱،۳۴،۵۵،۸۹،۱۴۴،۲۳۳،۳۱۷،۶۱۰

اپلیکیشن های زیادی در زمینه تحلیل تکنیکال وجود دارد. برخی از این برنامه ها به شرح زیر می باشند:

 • معکوس سازی فیبوناچی
 • پیش بینی های فیبوناچی
 • فن های فیبوناچی
 • کمان های فیبوناپی
 • مناطق زمانی فیبوناچی

بسیاری از برنامه هایی که دارای ابزار های طراحی فیبوناچی هستند، می توانند به پبش بینی آنها نیز کمک بسیار کنند.

چگونگی تجارت با الگوهای هارمونیک

اولین کاری که باید انجام داد، شناسایی الگوست. در نگاه اول این الگوها ممکن است کمی سخت به نظر آیند. اما در ادامه هر چه با آن بیشتر آشنایی پیدا کنید، بیشتر می توانید از آن نیز برای افزایش سود بهره ببرید. همانند تاجری که با درک ساختار این الگو به راحتی می تواند از آن استفاده کند. تمامی نقاطی که بر روی این الگوها قرار دارد، با هم و با اعداد فیبوناچی، پیوستگی دارند. دقت کنید که اگر شما با سازوکار یک الگو آشنا شوید، آشنایی با دیگر الگوها برایتان زحمتی و سختی نخواهد داشت. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *