الگوی دو دره و دو قله چه کاربردی دارد؟

الگوی دو دره و دو قله، از الگوهایی هستند که معامله گران از آن بسیار استفاده می کنند. معمولا از این نمودار برای شناسایی نقاط بالقوه تجاری استفاده می شود. این الگوها از محبوب ترین شاخص ها در زمینه تجزیه تکنیکال هستند. این الگو یکی از الگوهای برگشتی است. قله در این نمودار زمانی ایجاد می شود که قیمت در حال سقوط است. دره نیز زمانی ایجاد می شود که قیمت در حال بالارفتن  صعود می باشد. این الگو ها می توانند برای پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال نیز مفید واقع شوند. 

الگوی دو قله چیست؟

این الگو یک شاخص معکوس نزولی است و شکل کلی به صورت حرف M است. این شکل نشان می دهد که قیمت از یک نقطه دو بار پایین تر آمده است. وقتی این اتفاق می افتد، خط حمایت شکسته می شود و قیمت برای مدتی افت پیدا می کند.  یکی از مهم ترین شاخصه های این الگو، شناسایی توسط معامله گران آماتور و بی تجربه است. The SGNY Group مقاله ای در این زمینه در سایت خود نوشت.

 

الگوی دو دره چیست؟

این الگو، یک شاخص معکوس صعودی است و شکل کلی آن به صورت حرف W در زبان انگلیسی است. وقتی یک قیمت دو سطح مقاومت را می شکند، این الگو ایجاد می شود. معمولا دو دره، بعد از دو افت قیمت پیاپی ایجاد می شود. وقتی این الگو ایجاد می شود، بعد از افت  قیمت دوم، شاهد افزایش قابل توجهی خواهیم بود. موردی که معامله گران باید به آن توجه کنند، شکسته شدن خط گردن نمودار است. تنها در این صورت است که این الگو می تواند معتبر باشد.

الگوی دو دره و دو قله

معامله در  دو قله

این الگو یک الگوی شاخص نزولی است و وجود آن به این معنی است که یک افت احتمالی قیمت قرار است اتفاق بیفتد. برای آنکه معامله گر، در  این مرحله بیشتری سود را از آن خود کند، باید سهام خود را به بالاتری قیمت به فروش برساند. البته توجه به این نکته ضروری است که معامله گر باید بداند در چه نقطه ای دست به فروش سهام خود بزند. تعیین دقیق این نکته، بسیار دشوار است. در این الگو، وقتی قیمت به سطح خاصی می رسد که نمی تواند شکسته شود، نقاط قله را ایجاد می کند.

معامله در دو دره

این الگو، یک شاخص صعودی است. یک معامله گر می تواند حداکثر سود را در این نقطه به دست آورد.

یک تریدر باید بتواند در موقعیت درست و زمانی که قیمت در پایین ترین سطح است، خرید خود را انجام دهد.

محدودیت های الگوی دو قله و دو دره

این الگو می تواند بسیار موثر و مقید واقع شود، البته در صورتی که کاملا درست تفسیر شود. در صورت تفسیر نادرست این الگو، ممکن است معامله گر را با ضررهایی نیز مواجه کند. در هنگام تفسیر باید توجه کرد که یک شکست و قیمت، با الگوی دو قله تفاوت دارد. یک الگوی دو قله واقعی، یک الگوی فنی بسیار نزولی است. در این الگو، قیمت سهام یا دارایی کاهش شدید از خود نشان می دهد. اگر قصد دارید که از این الگو برای نهایت سود استفاده کنید، سعی کنید حتما به درستی قله را شناسایی کنید. شناخت کاذب یک قله منجر به ضرر یک سهام دار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *