بلاکچین چگونه کار می کند؟

بلاکچین، فناوری است که باعث غیر قابل تغییر شدن سرمایه های دیجیتال مانند ارزهای دیجیتال خواهد شد.  ممکن است متوجه شده باشید که اخیرا بسیاری از مشاغل، در حال هم افزایی و ادغام بلاکچین هستند.

اما سوالی که در این بین وجود دارد آن است که بلاکچین دقیقا چیست و چگونه کار می کند؟

پیشروی این فناوری در حال افزایش بوده و می تواند موجب ایجاد انقلابی عظیم در آینده شود.  پس اجازه دهید این تکنولوژی را بررسی و تجزیه و تحلیل کنیم. Alarmana در مورد این موضوع در سایت خود نوشت.

 

اجزای بلاکچین

سه فناوری اصلی برای ایجاد یک بلاکچین ترکیب شده اند. هیچ یک از این سه فناوری جدید نیستند؛ اما کاربرد آنها و هماهنگی  آنها جدید است.

این سه فناوری در سه عنوان زیر خلاصه می شود:

  • کلید رمزنگاری
  • یک شبکه توزیع شده یا یک دفتر کل به اشتراک گذاشته شده
  • وسیله ای برای محاسبه ، ذخیره تراکنش ها و سوابق شبکه

در ادامه به ذکر توضیحاتی در مورد چگونگی همکاری این فناوری ها برای تامین امنیت روابط دیجیتال خواهیم پرداخت.

بلاکچین

کلیدی های رمزنگاری

کلیدهای رمزنگاری، شامل دو کلید هستند: کلید عمومی و کلید خصوصی.

موقعی که دو نفر می خواهند با هم معامله ای را انجام دهند، این کلیدها به کار برده می شود. هر فرد یا هر معامله گری، این دو کلید را در اختیار دارد. با ترکیب کلیدهای عمومی و خصوصی، به افراد امکان می دهد یک نقطه مرجع هویت دیجیتالی ایمن ایجاد کنند. این هویت ایمن یکی از مؤلفه های اصلی فناوری blockchain است. یک کلید عمومی و خصوصی با هم یک امضای دیجیتالی ایجاد می کنند، که ابزاری مفید برای تأیید و کنترل مالکیت است.

شبکه به اشتراک گذاشته شده

امضای دیجیتالی عنصر رمزنگاری با مؤلفه فناوری شبکه توزیع شده ترکیب می شود. فناوری Blockchain به عنوان شبکه بزرگی از افراد، به صورت کاملا معتبر عمل می کند، تا در مورد چیزهای مختلف از جمله معاملات به توافق برسد. این فرآیند با درستی سنجی ریاضیات تأیید شده و برای تأمین امنیت شبکه استفاده می شود. از ادغام کلیدهای رمزنگاری با شبکه توزیع شده ، blockchain انواع جدیدی از تعاملهای دیجیتال را امکان پذیر می کند.

فرآیند تایید

یکی از مهمترین جنبه های فناوری بلاکچین روش تایید و اعتبار معاملات است. همان طوری که در بالاتر نیز به آن اشاره شد، هر فرد دارای یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است. در انجام معامله، هر فرد با داشتن کلید خصوصی خود میتواند به اطلاعات کلید عمومی طرف مقابل دست پیدا کند. این اطلاعات در کنار هم، بخشی از یک بلاک در بلاکچین را ایجاد می کند. اطلاعات موجود در بلاک نیز شامل جدول زمانی، امضای دیجیتال و سایر اطلاعات مربوط به معامله است. نکته قابل ذکر آن است که هویت افراد درگیر در این معامله، به هیچ عنوان درگیر نخواهد شد. بلوک جدید بعد از ایجاد، در سراسر شبکه بلاکچین به گره های موجود خواهد پیوست.

زنجیره های بلوک

هزینه های دو برابر مساله ای است که در شبکه های بلاکچین بسیار مورد اهمیت است. این فناوری، تمام تلاش خود را به کار میگیرد تا رمز ارزها در چند معامله به طور همزمان مورد استفاده قرار نگیرند. یکی از کارهایی که می توان برای دسترسی به این هدف انجام داد، داشتن گره ها یا نودها در داخل دفتر کل است. این گره ها، سابقه هر معامله ای که بر روی هر پول انجام شده است را در درون خود حفظ کرده است. داده های موجود در هر بلاک، با معاملاتی که هر فرد در گذشته انجام داده است، مرتبط است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *