انواع ارزهای دیجیتال – قسمت اول

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی ارز است که فقط به صورت دیجیتالی یا الکترونیکی است و در فرم فیزیکی موجود نیست. به پول دیجیتالی، پول الکترونیکی، پول الکترونیکی یا وجه نقد سایبری نیز گفته می شود.

در نظر داشته باشید که ارزهای دیجیتال ارزهایی هستند که فقط با رایانه یا تلفن همراه قابل دسترسی هستند، زیرا فقط به صورت الکترونیکی وجود دارند. از آنجا که ارزهای دیجیتال نیازی به واسطه ندارند، آنها اغلب ارزانترین روش برای تجارت ارز هستند. مانند سایر ارزهای استاندارد، ارزهای دیجیتالی نیز می توانند برای خرید کالا و همچنین پرداخت هزینه خدمات مورد استفاده قرار گیرند.

تمام ارزهای رمزپایه ارزهای دیجیتالی هستند، اما همه ارزهای دیجیتالی رمزپایه نیستند. ارزهای دیجیتال پایدار بوده و با بازارها معامله می شوند، در حالی که ارزهای رمزپایه از طریق احساسات مصرف کننده و عوامل محرک روانشناختی در حرکت قیمت ها معامله می شوند.

ارزهای دیجیتال مزایای بی شماری را ارائه می دهند. از آنجا که پرداخت ارزهای دیجیتالی بدون نیاز به واسطه مستقیماً بین طرفهای متعامل انجام می شود، معاملات معمولاً فوری و کم هزینه هستند.  در این متن قصد داریم در مورد انواع ارزهای دیجیتال مطالبی را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم.

انواع ارزهای دیجیتال

بیت کوین

بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که در ژانویه سال ۲۰۰۹ ایجاد شده است. ایده پرداز و  توسعه دهنده آن فردی  اسرارآمیز با اسم مستعار  Satoshi Nakamoto است. بیت کوین هزینه های کمتر معامله را در مقایسه با  مکانیسم های پرداخت آنلاین سنتی  پیشنهاد می دهد و برخلاف ارزهای صادر شده توسط دولت توسط یک مقام غیرمتمرکز اداره می شود.

هیچ بیت کوین فیزیکی وجود ندارد. بیت کوین توسط هیچ بانک یا دولتی صادر و پشتیبانی نمی شود و همچنین بیت کوین های شخصی به عنوان کالایی با ارزش نیستند. بیت کوین از محبوبیت بالایی برخوردار است و باعث شده تا صدها ارز مجازی دیگر که به طور مشترک با عنوان Altcoin شناخته می شوند، راه اندازی شود.

اتریوم (ETH)

بعد از بیت کوین، اتریوم جای دارد. اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری غیرمتمرکز است که باعث می شود قراردادهای هوشمند و برنامه های غیر متمرکز (DApps) بدون هیچ خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا شوند. گرچه اتریوم سود قابل توجهی دارد اما بعد از ارز غالب که بیت کوین می باشد، قرار گرفته است و در حال حاضر پس از بیت کوین، دومین ارز بزرگ دیجیتال بازار است.

لوگو بیت کوین - انواع ارزهای دیجیتال
A bitcoin logo is seen at a facility of the Youth and Sports Ministry in Caracas, Venezuela February 23, 2018. REUTERS/Marco Bello – RC1F45F104A0

ریپل (Ripple)

Ripple یک شبکه جهانی تسویه حساب است که به صورت بی وقفه و سریع عمل می کند و پرداختهای بین المللی فوری، مشخص و کم هزینه را ارائه می دهد. Ripple که در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد، به بانک ها امکان می دهد پرداخت های فرامرزی به صورت آنی ، با شفافیت و با هزینه های پایین تر تسویه کنند. از آنجا که ساختار ریپل نیازی به استخراج ندارد، استفاده از توان محاسباتی را کاهش داده و تأخیر شبکه را به حداقل می رساند.

لایت کوین Litecoin

Litecoin، که در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شد ، جزو اولین ارزهای رمزنگاری بود که پا بر جای قدم های بیت کوین گذاشت. لایت کوین، مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود و از “scrypt” به عنوان اثبات کار استفاده می کند، که می تواند با کمک CPU های مصرف کننده رمزگشایی شود.  اگرچه Litecoin از بسیاری جهات مانند بیت کوین است، اما سرعت بیشتری دارد و از این رو زمان تأیید معامله سریعتر را ارائه می دهد.

تتر Tether

ایده به وجود آمدن تتر از آن جا شکل گرفت که هدف خلق یک ارز دیجیتال بود تا بتواند با دلارهای دیجیتالی برابری کند و مثل آنها قابل استفاده باشد. به سکه هایی که این هدف را تامین می کنند، سکه های پایدار یا stablecoins گفته می شود. تتر یکی از اولین و محبوب ترین گروه stablecoins ،  ارزهای رمز نگاری شده بود که قصد داشت نوسانات را كاهش دهد. از آنجا که بیشتر ارزهای دیجیتالی، حتی عمده ارزهای بیت کوین، مکررا نوسانات چشمگیری  را تجربه کرده اند، Tether و سایر stablecoins سعی در هموار کردن نوسانات قیمت دارند تا بتوانند کاربرانی را جذب کنند.

تتر از بالاترین و بیشترین سطح امنیت برخوردار است و به قوانین و مقررات امنیتی سختگیرانه و جهانی پایبند می باشد. این ارز نیز درست به مانند بیت کوین و یا هر ارز رمز نگاری شده دیگر، قابل انتقال، ذخیره و خرج کردن است.

ادامه دارد …..


برای اطلاع بیشتر از خرید ارزهای دیجیتال در وب سایت وسعت پی ثبت نام کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *